Cięcie płytek na wymiar

Jesteśmy na rynku od 2012 roku. Zaufaj profesjonalistom.

Stopnice schodowe

Odpływ liniowy pod prysznicem – wszystko, co musisz wiedzieć

Jeszcze do niedawna pierwsze skojarzenia, jakie przychodziły na myśl o kabinie prysznicowej to głęboki, masywny brodzik i przesuwne drzwi. Obecnie w nowoczesnych łazienkach królują prysznice których dolna przestrzeń znajduje się na równi z posadzką. Możemy wybrać kabinę z zamykanymi drzwiami lub walk-in – bez drzwi. Niezależnie od wybranej opcji, najczęściej wyposażone są w odpływ liniowy podłogowy lub ścienny. Takie rozwiązanie zdecydowanie pozytywnie wpłynie na aspekt estetyczny pomieszczenia. Czym jednak jest odpływ linowy pod prysznicem i jak go zamontować?

Czym jest odpływ liniowy pod prysznicem?

Prysznic typu walk-in to synonim minimalizmu, który obecnie dominuje w nowoczesnych łazienkach. Wyróżnia go nie tylko designerski wygląd, ale także łatwość w utrzymaniu czystości. Co więcej, sprawdzi się idealnie niemalże w każdej stylistyce. Problematyczne jednak może wydawać się odprowadzanie wody. Nic bardziej mylnego. Wówczas stosuje się odpływ liniowy podłogowy lub, gdy jest to niemożliwe, alternatywa dla tego rozwiązania będzie odpływ liniowy ścienny. Urządzenia te, wykonane są ze stali nierdzewnej, co gwarantuje trwałość i bezawaryjność. Zestawy ze sklepów budowlano-remontowych zawierają maskownicę, rynnę zbierającą wodę, syfon, uszczelnienie oraz elementy instalacyjne. Decydując się na takie rozwiązanie, niezwykle istotna jest przepustowość – podawana w litrach/minutę. To ona odpowiada za prawidłowe odprowadzanie wody. By uniknąć zalania łazienki, warto dopasować odpływ do armatury. W tym przypadku ogromne znaczenie ma wielkość słuchawki prysznicowej, ponieważ to ona odpowiada za ilość dostarczanej do niego wody. Na rynku dostępne są odpływy o minimalnej przepustowości 24 l/min, natomiast wysokojakościowe syfony odprowadzają wodę z prędkością nawet 90 l/min.

Jaki odpływ liniowy pod prysznic wybrać?

Zarówno odpływ liniowy podłogowy, jak i ścienny działają na tej samej zasadzie. Na skutek odpowiednio wypoziomowanego podłoża woda spływa bezpośrednio do otworu kanalizacyjnego. Spadek ten musi być wykonany w kierunku odpływu o nachyleniu około 2-3%, jednak jaki odpływ liniowy pod prysznic wybrać i gdzie go umieścić?

Odpływ liniowy podłogowy

Jedną z wielu zaletą tego rozwiązania jest możliwość wyboru maskownicy. Może to być klasyczna kratka lub odpowiednio docięta płytka, która pięknie skomponuje się z resztą podłogi. Sprawi to, że odpływ liniowy pod prysznicem będzie praktycznie niewidoczny. Wówczas warto skorzystać z usług firmy specjalizującej się w docinaniu płytek.

Odpływ liniowy podłogowy dostępny jest w dwóch wariantach – standardowy, którego wysokość zwykle mierzy 10-15 cm oraz slim (niski), gdzie całość instalacji nie przekracza 6-7 cm. Zwykle odpływ liniowy (niski) stosowany jest w blokach lub pomieszczeniach o niskiej warstwie podłogowej.

Wybierając system odprowadzania wody zamontowany w podłodze, należy dobrać jego właściwą szerokość. Z reguły mają one od 50 nawet do 120 cm, zatem jaki odpływ liniowy pod prysznic wybrać? Zasada jest prosta, długość odpływu powinna być krótsza o 10 cm od szerokości kabiny prysznicowej. W tego typu systemach odprowadzania wody umiejscowienie jest mniej istotne. Ważne jednak, aby spadek wykonany był z dwóch stron – w takim układzie płytki wycinamy w “kopertę”.

Odpływ liniowy ścienny

W sytuacji, gdy podłoga w łazience jest zbyt niska, zamontowanie odpływu podłogowego będzie niemożliwe. Nie oznacza to jednak zażegnanie marzeń o prysznicu typu walk-in. Wówczas świetną alternatywą będzie odpływ liniowy ścienny. Tu również należy wykonać spadek w podłodze, z tą różnicą, że tylko z jednej strony. Co więcej, tu także możemy zastosować maskownicę wypełnioną płytką ceramiczną, by urządzenie było praktycznie niewidoczne.

Jak zamontować odpływ liniowy pod prysznicem?

Przed przystąpieniem do montażu należy upewnić się, czy system odpływowy na pewno się zmieści, zarówno na szerokość, jak i głębokość. Gdy wszystkie elementy będą pasować, podłączamy odpływ do instalacji wodno-kanalizacyjnej, a następnie przechodzimy do przygotowania wylewki. Niezależnie na jaki rodzaj odpływu liniowego się zdecydujemy, zawsze należy prawidłowo przygotować podłoże. Mianowicie wnęka prysznicowa musi być odpowiednio pochylona w kierunku odpływu, by woda mogła swobodnie spływać. Jest to niezwykle istotne, ponieważ brak spadku spowoduje zatrzymanie wody, a to doprowadzi do osadzania się kamienia na płytkach i fugach. Kolejnym niezwykle ważnym etapem jest odpowiednie uszczelnienie podłoża. W tym celu zwykle stosuje się folię hydroizolacyjną w płynie, która zapobiega przeciekaniu. Na samym końcu przechodzimy do układania płytek i fugowania. Warto pamiętać, że płytki powinny być antypoślizgowe, a ich poziom nasiąkliwości nie większy niż 4-5%. Dodatkowo lepiej sprawdzi się fuga epoksydowa niż zwykła cementowa, ponieważ jest dużo bardziej odporna na ścieranie, jak i wilgoć.

Dane kontaktowe

PŁYTON - cięcie płytek ceramicznych i glazury Wrocław

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek 7:00 - 18:00
sobota 8:00 - 12:00

Siedziba:
ul. Borówkowa 4a
Bielany Wrocławskie
e-mail: kontakt@plyton.pl
tel.: 609 995 718

Formularz kontaktowy

ukosowanie glazury, szlifowanie płytek, płytki ceramiczne, cięcie kafli Wrocław