Cięcie płytek na wymiar

Jesteśmy na rynku od 2012 roku. Zaufaj profesjonalistom.

Cięcie wodą

Przycinanie płytek jest bardzo ważną czynnością, od tego zależy wygląd całej powierzchni pokrytej płytkami. Na rynku jest szeroki wybór zarówno płytek ceramicznych, jak i narzędzi tnących. Niewiele osób wie, że cięcia powierzchni płytek można dokonywać przez odpowiednio skumulowany i skierowany pod ciśnieniem strumień wody.

Profesjonalne cięcie płytek przy pomocy wody

Cięcie wodą dobrze sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie można zastosować tradycyjnych metod. Współczesne sposoby cięcia wodą różnią się w znacznym stopniu od tych, które dominowały jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku. Są to urządzenia o wiele mniejsze, mogą być stosowane do powierzchni wykonanych z różnych surowców, pracują także dużo ciszej. Cięcie wodą oparte jest na ciśnieniu energii kinetycznej oraz na zjawisku zasysania. Woda, która jest poddawana wysokiemu ciśnieniu, osiąga nierzadko prędkość 300 m/s, w następnej kolejności zostaje przekazana z urządzenia na zewnątrz w celu przecięcia konkretnego surowca. Pod wpływem dużego ciśnienia wody płytka ceramiczna zaczyna stawiać coraz mniejszy opór, aż następuje przecięcie. Metoda cięcia wodą jest porównywana do przyspieszonego procesu erozji skalnej.

Maszyna do cięcia wodą może być stosowana w przypadku bardzo grubych materiałów, przecięte tą metodą materiały mają stosunkowo gładkie krawędzie. Istotną wadą tego procesu jest wolny czas pracy, im twardszy i grubszy materiał tym praca postępuje wolniej, co wpływa bezpośrednio na wyższe koszty. Cięcie może być przeprowadzane tylko na powierzchniach płaskich, przez całą grubość surowca, bez możliwości przeprowadzania poprawek.

 

 cięcie stopnice schodowe

Profesjonalne cięcie płytek przy użyciu tarcz diamentowych

Dużo efektywniejszą metodą jest zastosowanie do cięcia płytek przecinarki elektrycznej z tarczą diamentową. Praca przy użyciu piły diamentowej daje najładniejszy i najprecyzyjniejszy efekt cięcia, brzegi płytek po użyciu tarczy diamentowej są wyjątkowo gładkie i nie wymagają dodatkowych obróbek. Płytka po przecięciu tarczą diamentowa jest od razu gotowa do ułożenia, co oszczędza dużo czasu i pracy. Metoda cięcia tarczami diamentowymi przyczynia się do wytworzenia wysokich temperatur, ze względu na rodzaj chłodzenia można wyróżnić dwa rodzaje cięć:

  • cięcie na sucho, w którym używany jest napowietrzny system chłodzenia,
  • cięcie na mokro, w którym do chłodzenia wykorzystywana jest woda, przy okazji oczyszczana jest tarcza, a produkt uboczny, jakim są pyły, ma dobre ujście.

W każdym wypadku podczas cięcia należy szlifierkę lub piłę tarczową trzymać pewnie i stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa. W przypadku cięcia na mokro poziom wody powinien być cały czas regulowany, aby zapewnić ciągłe chłodzenie.

Nigdy nie wolno używać tarczy diamentowej bez specjalnej osłony, nie należy też przecinać i obrabiać materiałów bokami tarczy. Nie wskazane jest naciskanie i używanie za dużej siły na tarczę diamentową, tarcza powinna sama wyznaczać tempo pracy. Bezpieczeństwo pracy przy wykorzystaniu tarcz diamentowych wymaga zakładania specjalnego wyposażenia jak buty, okulary, ochronna odzież, ochraniacze słuchu, a także zastosowania specjalnej maski na twarz. Trzeba także zwracać uwagę, czy na tarczy nie ma jakichś pęknięć lub zarysowań. Niedozwolone jest również używanie tarczy przeznaczonej do cięcia na mokro do przecinania wykonywanego na sucho.

 

Dane kontaktowe

PŁYTON - cięcie płytek ceramicznych i glazury Wrocław

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek 7:00 - 18:00
sobota 8:00 - 12:00

Siedziba:
ul. Borówkowa 4a
Bielany Wrocławskie
e-mail: kontakt@plyton.pl
tel.: 609 995 718

Formularz kontaktowy

ukosowanie glazury, szlifowanie płytek, płytki ceramiczne, cięcie kafli Wrocław