Cięcie płytek na wymiar

Jesteśmy na rynku od 2012 roku. Zaufaj profesjonalistom.

Cokoły przypodłogowe – ważnych spraw kilka.

Gdy budujesz dom lub remontujesz mieszkanie jednym z elementów wykończeniowych, o których powinieneś pomyśleć są cokoły przypodłogowe. Te elementy konstrukcyjne mają znaczenie nie tylko estetyczne, stanowiąc dekorację pomieszczeń lub ścian zewnętrznych budynku, ale pełnią też role praktyczne: chronią dolne partie ścian przed uszkodzeniami mechanicznymi, pozwalają zakryć kable i przewody, ograniczają zbieranie się brudu i kurzu, zasłaniają szczeliny dylatacyjne, a często zabezpieczają też przed przedostawaniem insektów do wnętrza budynku. We wnętrzach budynków montowane są w najniższych częściach ścian w taki sposób, by zakryć szczeliny powstałe na styku ściany i brzegów podłogi pokrytej płytkami, parkietem, panelami lub wykładziną. Dlatego czasami bywają nazywane panelami maskującymi. Wybierając listwę przypodłogową lub cokół należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów: miejsce zastosowania – ściana wewnętrzna czy zewnętrzna budynku, rodzaj sąsiadującej z cokołem podłogi, dopasowanie kolorystyczne oraz pełnioną funkcję i wymogi trwałościowe. Od strony wizualnej warto też zastanowić się czy efektem, na którym nam zależy jest połączenie ścian i podłogi czy ich rozdzielenie. W pierwszym przypadku należy dobrać cokół kolorystycznie do barwy ścian i podłogi; w drugim – zdecydować się na takie odcienie cokołu, które wyznaczą wyraźną granicę kolorystyczną między ścianami a podłogą.

Stopnice schodowe

W zależności od miejsca zastosowania, cokoły przypodłogowe wykonuje się z różnego rodzaju materiałów, m. in.: z płytek ceramicznych, gresu, drewna, płyt MDF, tworzyw sztucznych , rzadziej z metalu.

Cokoły ceramiczne oraz wykonane z gresu, mające formę płytek, znajdują zastosowanie głównie w łazienkach oraz w pomieszczeniach komunikacyjnych: korytarzach, przedsionkach. Z uwagi na wysoką odporność na wilgoć, w łazienkach stanowią one ochronę zwłaszcza niewykafelkowanych ścian. Cokoły wykonane z płyt MDF sprawdzą się w połączeniu z podłogami wykończonymi panelami oraz posadzkami wyłożonymi wykładziną dywanową lub płytkami ceramicznymi. Najczęściej stosowane są w salonach lub jadalniach. Cokoły drewniane lub wykonane z płyt MDF można malować, co ułatwia ich dopasowanie do mebli i wyposażenia pomieszczenia. Cokoły przypodłogowe wykonane z płytek ceramicznych, gresu lub kamienia cechuje szczególna trwałość. Są one odporne na czynniki mechaniczne, wilgoć, warunki atmosferyczne czy promienie UV. Mogą być stosowane nie tylko na ścianach wewnętrznych budynku, ale także na zewnątrz. Szczególne znaczenie mają cokoły montowane przy schodach wewnętrznych i zewnętrznych. Oprócz wymienionych już funkcji, mają one za zadanie maskować krawędzie elewacji, zapewniając spójność wykończenia i zabezpieczając ściany przed błotem, wnikaniem wilgoci i innymi naturalnymi zabrudzeniami.

 cięcie stopnice schodowe

Jak wykonać cokoły przypodłogowe?

Wykonanie cokołów nie jest pracą szczególnie skomplikowaną, ale można także kupić gotowe cokoły w sklepie lub zlecić ich wykonanie firmie zajmującej się cięciem płytek, drewna czy kamienia, zwłaszcza w sytuacji, gdy stosowanym materiałem jest gres techniczny. Materiał, z którego wykonane są cokoły wpływa też na sposób ich montażu – najczęściej stosuje się klej lub gwoździe. Dobrze wykonane cokoły, dopasowane pod względem materiału i koloru, stanowią istotny element dekoracyjny wpływający na ogólną estetykę pomieszczenia lub budynku.

 

Dane kontaktowe

PŁYTON - cięcie płytek ceramicznych i glazury Wrocław

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek 7:00 - 18:00
sobota 8:00 - 12:00

Siedziba:
ul. Borówkowa 4a
Bielany Wrocławskie
e-mail: kontakt@plyton.pl
tel.: 609 995 718

Formularz kontaktowy

ukosowanie glazury, szlifowanie płytek, płytki ceramiczne, cięcie kafli Wrocław